Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Zrušení zdaňování starobních důchodů při ostatních příjmech nad 840 tis. Kč

Zrušení zdaňování starobních důchodů při ostatních příjmech nad 840 tis. Kč

Zdroj: Ústavní soud

Ústavní soud dne 20. 7. 2016 zrušil ustanovení v zákoně o dani z příjmů ohledně zdaňování starobního důchodu u penzistů s vysokými přivýdělky.

Zdanění důchodu pouze těmto poplatníkům je podle Ústavního soudu diskriminační oproti ostatním penzistům. Ústavní soud tak vyhověl návrhu sedmnácti senátorů. Ústavní soudci samotné zdaňování důchodů nepovažují za protiústavní, jelikož volba daňového zatížení je plně v kompetenci zákonodárců. Ale protiústavnost spatřují v rozdílném zdanění dvou skupin důchodců, přičemž rozhodujícím prvkem pro zdanění je pouze výše dalšího příjmu, respektive složení příjmů.
Ústavní soud tak zrušil §4 odst. 3 zákona o dani z příjmu, a to s okamžitou platností po zveřejnění ve Sbírce zákonů, což by mělo být v horizontu několika dní. Díky nové právní úpravě už nebudou podléhat starobní důchody dani z příjmů za zdaňovací období roku 2016 po překročení limitu 840 000 Kč za jiné (další) příjmy.

http://www.usoud.cz/aktualne/uprava-zdaneni-duchodu-pracujicich-duchodcu-je-protiustavni/

29. Červenec, 2016

Další novinky

13. Leden, 2020

Omezený provoz pevných telefonních linek

Upozorňujeme všechny naše klienty a partnery, že do 27. 1. 2020 máme z důvodu plánovaného stěhování nefunkční pevné telefonní linky na naší...

Detail novinky
03. Leden, 2020

Výše minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění v roce 2020

Sociální pojištění  Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí měsíčně platit zálohy na pojistné na...

Detail novinky