28.11.2018

Informace o karenční době

Myš

Vládní koalice se dohodla na tom, že od poloviny příštího roku by měly podniky svým zaměstnancům proplácet náhradu mzdy už od prvního dne nemoci. Za zrušení karenční doby ve vládě bojovala strana ČSSD. Koalice se také dohodla na zrušení možnosti hlásit nemoc až tři dny zpětně.

V případě pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci náhrada mzdy. Tato dávka se vyplácí v prvních 14 dní nemoci. V současnosti je ovšem vyplácena až od čtvrtého dne. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, od patnáctého dne nemoci má zaměstnanec nárok na nemocenské od České správy sociálního zabezpečení.

Zrušení karenční doby je reakcí na řadu zaměstnanců, kteří z důvodu obav ze ztráty na výdělku běžné krátkodobé nemoci přechází, či čerpají řádnou dovolenou. Situace by se tak měla zlepšit hlavně pro zaměstnance s nízkými příjmy. Zaměstnavatelé ovšem předpokládají růst nemocnosti. Dle odhadu by se krátkodobá nemocnost mohla zvýšit na dvojnásobek.

Pokud vládní návrh projde, bude karenční doba, kdy se za první tři dny nemoci nic nevyplácelo, zrušena od 1. července 2019. V souvislosti se zrušením karenční doby se i hovořilo o tom, že bude zavedena elektronická neschopenka. Elektronické neschopenky mají snížit rozsah administrativy spojené s procesem dočasné pracovní neschopnosti a umožní online údaje využívat všemi oprávněnými subjekty. Tento projekt by ovšem měl fungovat nejdříve od roku 2020. Původně měly elektronické neschopenky fungovat od příštího roku, jejich vystavování mělo být dobrovolné. Již v červnu ovšem byl Babišovou vládou tento závazek zrušen.

Náhrada mzdy za první tří pracovní dny dočasné pracovní neschopnosti bude ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu. Pro podnikatele to znamená zvýšení nákladů na pracovní sílu, což vláda chce kompenzovat snížením odvodů o 0,2 procentního bodu na zdravotním pojištění.

Dle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je dobře, že se karenční doba zruší. Je ale podle něj potřeba, aby na dodržování nemocenské víc dohlížely zdravotní pojišťovny. „My si myslíme, že lidé nemocní jsou a toto umožní, aby se důstojně léčili, aby byli zajištěni a ty první tři dny nepřišli o příjem,“ uvedl.  

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.