30.11.2023

Změny v pojistném OSVČ

V rámci daňových novinek pro rok 2024 dochází také ke změnách ve zdravotním a sociálním pojištění OSVČ.

Myš

Sociální zabezpečení OSVČ


OSVČ jako hlavní činnost


V letech 2024 až 2026 dojde ke zvýšení minimálních měsíčních vyměřovacích základů pro výpočet minimálních záloh OSVČ, která vykonává činnost jako hlavní, a to v každém roce o 5 p.b. Minimální záloha v roce 2023 se vypočítá z 25 % průměrné mzdy, v roce 2024 to bude tedy nejméně z 30 % průměrné mzdy, v roce 2025 nejméně z 35 % průměrné mzdy a v roce 2026 minimálně z 40 % průměrné mzdy.
V roce 2024 tak dojde ke zvýšení minimální měsíční zálohy u OSVČ, která vykonává činnost jako hlavní, a to z 2 944 Kč na 3 852 Kč.


OSVČ jako vedlejší činnost


Měsíční vyměřovací základ pro OSVČ, která se pro účely placení záloh považuje za osobu vykonávající tuto činnost jako vedlejší, se v roce 2024 zvyšuje z nejméně 10 % na nejméně 11 % z průměrné mzdy.
V roce 2024 tak dojde ke zvýšení minimální měsíční zálohy u OSVČ, která vykonává činnost jako vedlejší, a to z 1 178 Kč na 1 413 Kč.
Výše záloh při zahájení samostatné výdělečné činnosti


Minimální měsíční vyměřovací základ pro začínající podnikatele, kteří zahajují hlavní samostatnou výdělečnou činnost, zůstává 25 % z průměrné mzdy, a to v roce zahájení podnikání a 2 letech bezprostředně následujících. Minimální měsíční zálohy tak zůstávají stejné jako v roce 2023 (2 944 Kč). Podmínkou je, aby osoba v období 20 kalendářních let před zahájením této samostatné výdělečné činnosti nebyla OSVČ.

Zvýšení ročního vyměřovacího základu pro OSVČ


Od roku 2024 dochází ke zvýšení hranice ročního vyměřovacího základu pro OSVČ, který slouží pro výpočet ročního sociálního pojištění (pokud se pro výpočet nepoužije minimální vyměřovací základ), a to z aktuálních 50 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti dle § 7 ZDP (pro rok 2023) na 55 %.


Zvýšení sazby nemocenského pojištění u OSVČ v roce 2024


Výše sazby pojistného u OSVČ, které jsou účastny nemocenského pojištění dobrovolně, se zvýší z dosavadních 2,1 % vyměřovacího základu (2023) na 2,7 % (2024).
Zdravotní pojištění OSVČ


Způsob určení výše minimálních měsíčních záloh na zdravotní pojištění pro rok 2024 zůstává stejný jako doposud. Minimální měsíční záloha pro OSVČ v roce 2024, která tuto činnost vykonává jako hlavní, bude 2 968 Kč.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.