29.01.2020

Změny v oblasti DPH

Myš

Změny pro rok 2020 jsou spíše atypické, neboť dochází k poklesu sazeb u vybraných zboží a statků, což historicky není příliš obvyklé.

Nejvíce aktuální změna nastala v oblasti dodání tepla a chladu a to k 1. 1. 2020, jež se přesouvá z první snížené sazby (15 %) do druhé snížené sazby (10 %).


Druhá vlna poklesu daní proběhne k 1. květnu 2020 a to hned v několika oblastech. Dochází ke snížení sazby z 15 % na 10 % a to konkrétně v případě pitné vody, vodného a stočného, stravovacích služeb, služeb v oblasti úklidu domácností, služby v oblasti domácí péče nebo také e-knihy. E-knihy se tedy od 1. května 2020 dostávají do stejné sazby jako knihy tištěné, což usnadní přehlednost sazeb v této oblasti.


Daně, u kterých došlo k poklesu sazeb DPH patří do skupiny daní, jež se řadí mezi problematické, a to z důvodu obtížnosti zajištění efektivního výběru daní. Zároveň tento pokles sazeb koreluje se zavedením 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb, jenž má alespoň částečně snížit náklady daňovým subjektům, kterých se tato vlna dotkne.


Součástí novely daňového řádu v oblasti daně z přidané hodnoty je rovněž zavedení zálohy na nadměrný odpočet. Tento podíl bude správce daně vracet daňovému subjektu v podobě zálohy, neboť tuto část nehodlá dále prověřovat. Zároveň v této souvislosti dojde k prodloužení lhůty k vyplacené nadměrného odpočtu o 15 dní, a to ze současných 30 na 45 dní. V praxi lze očekávat, že nadměrné odpočty bude správce daně vracet až o 15 dní později než doposud.


Poslední větší změna nastane v oblasti sankcí za pozdní úhradu daně, jenž je spojována s úroky z prodlení. Dojde ke zrušení pětidenní ochranné lhůty, během které nevznikal úrok z prodlení. Současně dojde jednak ke snížení úroku z prodlení ze současných 16 na 10 % a také k výraznému navýšení částky, ze které se úrok vymáhá. Konkrétně z aktuálních 200 korun dojde k navýšení až na 1 000 korun.

Pokud jde o změny v nadměrném odpočtu a sankcí, tak jejich účinnost očekává ministerstvo financí v průběhu roku 2020.

https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2019/vyssi-ochrana-pred-zavislostmi-a-mene-da-36842 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.