Zdroj: financnisprava.cz
Jedná se o zvláštní režim jednoho správního místa u služeb rozhlasového a televizního vysílání, telekomunikačních a elektronicky poskytovaných služeb od 1.1.2015. Od tohoto data se tak budou měnit některá pravidla pro určení místa plnění u poskytování výše uvedených služeb.
Doposud platí, že při poskytnutí elektronicky poskytované služby zahraniční osobou povinnou k dani nebo prostřednictvím provozovny umístěné ve třetí zemi osobě nepovinné k dani, která má sídlo nebo místo pobytu v tuzemsku, je místem plnění tuzemsko. Od 1. ledna budou uvedené služby bez rozdílu (i poskytovatelé z EU) vždy zdaňovány v místě příjemce služby.
Aby se poskytovatel těchto služeb vyhnul zdlouhavé povinnosti registrovat se k DPH v každém jednotlivém členském státě místa usazení jeho koncových zákazníků a nemusel zvlášť v každém členském státě podávat daňové přiznání a odvádět daň, bude mít možnost dobrovolně se zaregistrovat do zvláštního režimu jednoho správního místa, tzv. mini-one stop shopu. Prostřednictvím daňového portálu toho členského státu, kde se k režimu jednoho správního místa zaregistruje, pak může na jednom místě podávat daňové přiznání a platit daň ze všech služeb, kterých se tento režim týká.
Základním principem tohoto zvláštního režimu je usnadnění plnění daňových povinností pro poskytovatele uvedených vybraných služeb. Po zaregistrování se do zvláštního režimu jednoho správního místa podává poskytovatel služeb za zdaňovací období vždy pouze jedno daňové přiznání. V tomto daňovém přiznání uvádí celkovou hodnotu jím poskytnutých služeb za každý členský stát, ve kterém jsou usazeni jeho koneční spotřebitelé.
Vzorový příklad pro režim EU
Společnost má sídlo v ČR a na svých internetových stránkách prodává online noviny a časopisy, konečnými zákazníky jsou i občané usazení mimo ČR, např. na Slovensku. Od 1.1.2015 by služba pro zákazníky ze Slovenska měla být fakturována s platnou sazbou DPH na Slovensku (tj. nyní např. 20%). Daň musí společnost přiznat a odvést na Slovensku. Aby na Slovensku nemusela společnost vyřizovat všechny formality s tím spojené, má možnost zaregistrovat se k zvláštnímu režimu jednoho správního místa v ČR, a to přes daňový portál Finanční správy ČR. Finanční správě poté bude každé čtvrtletí elektronicky podávat daňové přiznání a platit daň spojenou s poskytnutím této elektronické služby. O zbytek, tedy o přeposlání daňového přiznání a daně se postará Finanční správa ČR.
Vzorový příklad pro režim mimo EU
Společnost se sídlem v USA, v EU nemá žádnou provozovnu, nikde v EU pak není a ani nemá povinnost být registrována k DPH. Na svých internetových stránkách prodává vyzváněcí melodie do mobilních telefonů, jejich zákazníky jsou i občané z EU. Stáhne-li si melodii koncový spotřebitel z Francie, vystaví mu fakturu s platnou sazbou DPH ve Francii. Daň musí přiznat a odvést ve Francii. Obdobně pokud jde o místo poskytnutí služby zákazníkem občan Německa, vystaví mu fakturu na částku s německou DPH a daň pak musí přiznat a zaplatit v Německu. Aby však ve Francii a Německu nemusela společnost vyřizovat všechny formality s tím spojené, má možnost se zaregistrovat k zvláštnímu režimu jednoho správního místa v jakémkoliv státě EU. Jelikož má společnost blízký vztah k ČR, zaregistruje se v ČR. Prostřednictvím portálu Finanční správy ČR poté bude elektronicky podávat daňové přiznání (jedno přiznání každé čtvrtletí) a platit daň spojenou s poskytnutím našich služeb koncovým zákazníkům z celé EU (zašlou jednou platbou ke každému přiznání). Finanční správa ČR poté bude pravidelně přeposílat jejich daňová přiznání a příslušné části úhrady daně do jednotlivých zemí EU našich koncových zákazníků (podle příkladu výše tedy do Francie a Německa).