30.10.2018

Vláda chce zpřísnit kritéria pro poskytování investičních pobídek

Myš

Výrazně se mění podmínky pro schvalování investiční pobídky. Peníze ve formě dotace či slevy na dani z příjmů už nedostanou podniky, které mají svou výrobu založenou zejména na levné práci. Snáze je naopak získají firmy s propracovanější výrobou či malé a střední podniky. Více peněz by od státu mohla získat také technologická centra.

Každou žádost o státní podporu by měla v budoucnu schvalovat vláda, doposud to bylo na úrovni CzechInvestu a úředníků. Za nynější podoby zákona bylo možné říci investorům relevantní informace týkající se podmínek pro získání a výši investiční pobídky, investor se tedy rozhodoval na základě poměrně přesných informací a samotné schválení při splněných podmínkách pak bylo již administrativní záležitostí. Po novele tuto míru jistoty investor získá až po schválení vládou a kritéria nebudou předem známa.

Jak je to nyní:
• Veřejná podpora je většinou na deset let a je na základě slevy na dani z příjmů. Nebo se jedná o přímou dotaci a to buď na tvorbu nových pracovních míst a nebo na pořízení nového dlouhodobého majetku.
• Pro získání dotace musí firma zaměstnat alespoň 20 lidí a u strategické investiční akce je požadavek 500 nových pracovních pozic.

Jak by to mělo být v budoucnu:
• Měla by se úplně zrušit podmínka vytvoření pracovních míst, místo toho by se měla nastavit minimální úroveň mezd.
• Alespoň 80 % pracovníků bude muset pobírat minimálně průměrnou mzdu v daném kraji.
• Některá kritéria nebudou stanovená zákonem, ale nařízením vlády.
• Mělo by se posuzovat, jak investice přispěje ke zvyšování konkurenceschopnosti v České republice a jaký bude mít přínos pro stát a region. Což bude spíše na subjektivním posouzení neměřitelných kritérií. Žadatel by měl vyčíslit a zdůvodnit tento přínos.
• Společnosti ze zpracovatelského průmyslu budou muset splnit jednu z následujících podmínek – minimálně 10 % vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců a nebo alespoň 2% zaměstnanců pracují ve výzkumu a vývoji.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.