Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Vláda chce zpřísnit kritéria pro poskytování investičních pobídek

Vláda chce zpřísnit kritéria pro poskytování investičních pobídek

Výrazně se mění podmínky pro schvalování investiční pobídky. Peníze ve formě dotace či slevy na dani z příjmů už nedostanou podniky, které mají svou výrobu založenou zejména na levné práci. Snáze je naopak získají firmy s propracovanější výrobou či malé a střední podniky. Více peněz by od státu mohla získat také technologická centra.

Každou žádost o státní podporu by měla v budoucnu schvalovat vláda, doposud to bylo na úrovni CzechInvestu a úředníků. Za nynější podoby zákona bylo možné říci investorům relevantní informace týkající se podmínek pro získání a výši investiční pobídky, investor se tedy rozhodoval na základě poměrně přesných informací a samotné schválení při splněných podmínkách pak bylo již administrativní záležitostí. Po novele tuto míru jistoty investor získá až po schválení vládou a kritéria nebudou předem známa.

Jak je to nyní:
• Veřejná podpora je většinou na deset let a je na základě slevy na dani z příjmů. Nebo se jedná o přímou dotaci a to buď na tvorbu nových pracovních míst a nebo na pořízení nového dlouhodobého majetku.
• Pro získání dotace musí firma zaměstnat alespoň 20 lidí a u strategické investiční akce je požadavek 500 nových pracovních pozic.

Jak by to mělo být v budoucnu:
• Měla by se úplně zrušit podmínka vytvoření pracovních míst, místo toho by se měla nastavit minimální úroveň mezd.
• Alespoň 80 % pracovníků bude muset pobírat minimálně průměrnou mzdu v daném kraji.
• Některá kritéria nebudou stanovená zákonem, ale nařízením vlády.
• Mělo by se posuzovat, jak investice přispěje ke zvyšování konkurenceschopnosti v České republice a jaký bude mít přínos pro stát a region. Což bude spíše na subjektivním posouzení neměřitelných kritérií. Žadatel by měl vyčíslit a zdůvodnit tento přínos.
• Společnosti ze zpracovatelského průmyslu budou muset splnit jednu z následujících podmínek – minimálně 10 % vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců a nebo alespoň 2% zaměstnanců pracují ve výzkumu a vývoji.

30. Říjen, 2018

Další novinky

09. Říjen, 2020

Novela DPH platná od 1.9.2020

Novela nabývá účinnosti kromě ustanovení § 89 odst. 3 až 20, které se týkající zvláštního režimu pro cestovní službu a nabývají účinnosti...

Detail novinky
09. Říjen, 2020

Daň z nabytí nemovitých věcí se ruší

Zrušení má zpětnou účinnost, a to na ty případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a...

Detail novinky