07.03.2024

Účetnictví v cizí měně

Novelou zákona o účetnictví z prosince 2023 byla zavedena možnost vést účetnictví i v jiné měně než pouze v českých korunách. V zákoně jsou nově stanovené tři cizí měny, ve kterých lze vést účetnictví.

Myš

Účetnictví lze vést pouze v těchto cizích měnách:
-    Euro
-    Dolar
-    Britská libra


Přechod na jednu z výše zmíněných měn je volbou dobrovolnou, není povinnou volbou (a to ani za předpokladu, pokud je splněna podmínka tzv. funkční měny. I tak lze nadále vést účetnictví v českých korunách).
Funkční měna = měna primárního ekonomického prostředí daného podniku. 


Kritéria pro stanovení funkční měny jsou zakotvena v Mezinárodních účetních standardech, konkrétně se jedná o standart IAS 21 (zejména se jedná o ekonomické prostředí konkrétního podniku – s kým obchoduje, v jaké měně mu plynou příjmy, v jaké měně platí své závazky apod.).


Krok, týkající se změny účetní měny, je ovšem potřeba si velmi dobře rozmyslet. Přechod na jinou funkční měnu, než je česká koruna, je sice možný, ale jakmile se jednou změní měna na cizí funkční měnu, tak opětovná změna na jinou funkční měnu nebo zpět na českou měnu je možná pouze v případě, že se změní ekonomické prostředí podniku.


Přechod na jinou měnu je potřeba detailně popsat v účetní závěrce, konkrétně v příloze k účetní závěrce, kde účetní jednotka popíše důvody přechodu na cizí měnu. Na cizí měnu lze zároveň přejít pouze k prvnímu dní účetního období.


Výhodou přechodu na cizí měnu je zejména eliminace kurzových rozdílů. Nevýhodou ovšem to, že i když je možnost účtovat v jiné než české měně, tak daně je povinnost stále platit v českých korunách. Zákon o dani z příjmu stanovuje přepočet cizí měny na měnu českou. Konkrétně se přepočet provádí v rámci daňového přiznání, například řádek 10 daňového přiznání (rozdíl mezi výnosy a náklady). Stejně tak i u dalších řádků daňového přiznání se přepočet provádí až v daňovém přiznání, například řádky, u kterých se zvyšuje či snižuje daňový základ. 


Pro přepočet se použije kurz stanovený k poslednímu dni bezprostředně předcházejícího zdaňovacího období nebo období za které se podává daňové přiznání. Zároveň se tímto kurzem přepočtou i ostatní položky, které jsou důležité pro správné stanovení daně, například:
-    Limit opravných položek u pohledávek (200.000, - Kč a 30.000, - kč)
-    Majetkový prospěch (100.000, - kč)
-    Snížení základu daně u Veřejně prospěšného poplatníka (300.000, -kč)
-    Minimální výše daru 
-    Limit pro zařazení do hmotného majetku (8.000, - kč)
-    Reklamační a propagační předměty (500,- kč)
-    A další položky 


Další nevýhodou přechodu na funkční měnu může být nesoftwarová připravenost, kdy stávající software nemusí umět správně s funkční měnou pracovat (správné přepočty při účtování, sestavování mzdových listů a podobně).

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.