Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Směrná hodnota při určení základu daně z nabytí nemovitostí

Směrná hodnota při určení základu daně z nabytí nemovitostí

Daň z nabytí nemovitých věcí, kterou je povinen odvést kupující, je v současné době dle zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí možné určit dvěma rozdílnými postupy, přičemž poplatník má možnost si vybrat, který postup zvolí.


Momentálně je při nákupu nemovitosti povinen kupující uhradit daň z nemovitých věcí ve výši 4 % z kupní ceny nebo z 75 % srovnávací daňové hodnoty s tím, že rozhodující je vyšší hodnota (pokud je vyšší kupní cena, tak se daň počítá právě z kupní ceny a pokud je vyšší 75 % srovnávací daňové hodnoty, tak je daň vypočtená z této částky). Srovnávací hodnotu je pak možné určit buďto jako cenu určenou znaleckým oceněním nebo směrnou hodnotou.


Při volbě znaleckého ocenění je postup takový, že si poplatník srovná hodnotu 75 % znaleckého ocenění a kupní ceny a z vyšší částky vypočítá daň, kterou následně v zákonném termínu odvede finančnímu úřadu.
Pokud si poplatník zvolí jako srovnávací hodnotu tzv. směrnou hodnotu (jedná se o jakousi formu tržní ceny, kterou stanovuje správce daně s přihlédnutím k cenám nemovitostí ve srovnatelném čase, místě, účelu, stavu atd.), tak postupuje tak, že do daňového přiznání uvede pouze zálohu na daň ve výši 4 % z kupní ceny a následně vyčká na výpočet směrné hodnoty finančním úřadem. V případě, kdy finanční úřad stanoví směrnou hodnotu vyšší, než je kupní cena, tak poplatníkovi doměří daň platebním výměrem s náhradní splatností.


Při volbě srovnávací hodnoty směrnou hodnotou se pak může stát, že správce daně stanoví daň podstatně vyšší, než je částka, se kterou počítá poplatník. V tomto případě však již ze znění zákona není jasné, zda se poplatník v této fázi řízení může rozhodnout změnit způsob určení srovnávací hodnoty. Na tuto problematiku nově nabízí pohled Městský soud v Praze, který ve svém rozhodnutí uvádí, že změna způsobu určení srovnávací hodnoty po vyměření daně, v tomto případě odvoláním proti platebnímu výměru, není možná, protože poplatník má možnost si směrnou hodnotu před podáním přiznání orientačně vypočítat na webových stránkách finanční správy (http://smernahodnota.financnisprava.cz). Zároveň však tento soud uvedl, že poplatník má možnost změnit své rozhodnutí týkající se způsobu určení srovnávací hodnoty až do doby vyměření daně.  

 

28. Únor, 2019

Další novinky

09. Říjen, 2020

Novela DPH platná od 1.9.2020

Novela nabývá účinnosti kromě ustanovení § 89 odst. 3 až 20, které se týkající zvláštního režimu pro cestovní službu a nabývají účinnosti...

Detail novinky
09. Říjen, 2020

Daň z nabytí nemovitých věcí se ruší

Zrušení má zpětnou účinnost, a to na ty případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a...

Detail novinky