Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Seznam zboží podléhající sazbě DPH 10 %

Seznam zboží podléhající sazbě DPH 10 %

Zdroj: zákon o DPH

Novela zákona přidává druhou sníženou sazbu daně ve výši 10 % u vybraného zboží, kterými jsou počáteční a pokračovací kojenecká výživa, potraviny pro malé děti, dále léky a očkovací látky, položky pro bezlepkovou dietu a fenylketonurii, tištěné knihy, hudebniny formou tištěných nebo ručně psaných, též vázaných nebo ilustrovaných, mimo zboží, kde reklama pokrývá více než 50 % plochy.

Přitom tištěné knihy musí být opatřeny pro účely druhé snížené sazby dle ZDPH označením ISBN (International Standard Book Numbering - Systém mezinárodního standardního číslování knih).

Do výčtu nepatří dětské pleny, což je situace, které je pořád v jednání v rámci Evropské komise.

Pokud se pořizuje zboží z jiného členského státu a dodání obsahuje různá zboží podléhající různým sazbám daně (potraviny, dětskou výživu, elektroniku atd.), je nutné u tohoto dodání uplatnit nejvyšší sazbu daně, nicméně není omezena možnost uplatnit u každého zboží samostatně příslušnou sazbu daně.

U dovozu zboží, u kterého se uplatní paušální sazba daně a který obsahuje různé druhy zboží podléhající různým sazbám daně, se uplatní nejvyšší z těchto sazeb.

U tzv. sociální bytové výstavby zůstává stávající sazba daně tj. 15 %.

V souvislosti s rozšířením výjimek pro zařazení zdanitelných plnění do správné sazby daně je možné ve sporných situacích využít institutu závazného posouzení určení sazby daně podle § 47b zákona o DPH. Žádost se však může vztahovat pouze k jedné položce zboží či služby a její podání podléhá správnímu poplatku ve výši Kč 10 000,-.

V rámci daňového přiznání se do řádku snížená sazba daně bude uvádět základ daně i daň první a druhé snížené sazby daně (tj. 15 % a 10 %). Pro zdaňovací období roku 2015 je platný nový formulář daňového přiznání - tiskopis s označením 25 5401 MFin 5401 - vzor č. 19.

19. Březen, 2015

Další novinky

25. Červenec, 2019

Změna v zaokrouhlování DPH

Daňový balíček 2019, o kterém jsme Vás již několikrát informovali obsahuje mimo jiné také změny ve způsobu výpočtu, respektive...

Detail novinky
25. Červenec, 2019

Od 1. 7. 2019 skončila karenční doba

Zrušení karenční doby bude mít pozitivní dopad na příjmy nemocných, a to jak těch, kteří byli v DPN 1–3 dny (těch bylo za v...

Detail novinky