19.03.2015

Seznam zboží podléhající sazbě DPH 10 %

Myš

Zdroj: zákon o DPH

Novela zákona přidává druhou sníženou sazbu daně ve výši 10 % u vybraného zboží, kterými jsou počáteční a pokračovací kojenecká výživa, potraviny pro malé děti, dále léky a očkovací látky, položky pro bezlepkovou dietu a fenylketonurii, tištěné knihy, hudebniny formou tištěných nebo ručně psaných, též vázaných nebo ilustrovaných, mimo zboží, kde reklama pokrývá více než 50 % plochy.

Přitom tištěné knihy musí být opatřeny pro účely druhé snížené sazby dle ZDPH označením ISBN (International Standard Book Numbering - Systém mezinárodního standardního číslování knih).

Do výčtu nepatří dětské pleny, což je situace, které je pořád v jednání v rámci Evropské komise.

Pokud se pořizuje zboží z jiného členského státu a dodání obsahuje různá zboží podléhající různým sazbám daně (potraviny, dětskou výživu, elektroniku atd.), je nutné u tohoto dodání uplatnit nejvyšší sazbu daně, nicméně není omezena možnost uplatnit u každého zboží samostatně příslušnou sazbu daně.

U dovozu zboží, u kterého se uplatní paušální sazba daně a který obsahuje různé druhy zboží podléhající různým sazbám daně, se uplatní nejvyšší z těchto sazeb.

U tzv. sociální bytové výstavby zůstává stávající sazba daně tj. 15 %.

V souvislosti s rozšířením výjimek pro zařazení zdanitelných plnění do správné sazby daně je možné ve sporných situacích využít institutu závazného posouzení určení sazby daně podle § 47b zákona o DPH. Žádost se však může vztahovat pouze k jedné položce zboží či služby a její podání podléhá správnímu poplatku ve výši Kč 10 000,-.

V rámci daňového přiznání se do řádku snížená sazba daně bude uvádět základ daně i daň první a druhé snížené sazby daně (tj. 15 % a 10 %). Pro zdaňovací období roku 2015 je platný nový formulář daňového přiznání - tiskopis s označením 25 5401 MFin 5401 - vzor č. 19.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.