27.06.2019

Odvádění DPH při pořádání odborný seminářů a školení v zahraničí

Myš

Společnost Srf je společností se sídlem ve Švédsku ve výlučném vlastnictví profesní organizace pro účetní, manažerské a mzdové poradce. V této souvislosti poskytuje vzdělávací a odborný výcvik formou seminářů pro členy této organizace a pro třetí osoby. Většina těchto školení je poskytována ve Švédsku, zatímco jiné se konají v jiných členských státech, přičemž v takovém případě se školitelé této společnosti pohybují v dotčeném členském státě. Tato školení jsou poskytována pouze osobám povinným k dani, které mají sídlo ekonomické činnosti ve Švédsku nebo tam mají stálou provozovnu. 


Podstatou otázky předkládajícího soudu je, zda musí být článek 53 směrnice o DPH vykládán v tom smyslu, že slovní spojení „služby spočívající v oprávnění ke vstupu na akce“ uvedené v tomto ustanovení zahrnuje službu, jako je služba dotčená v původním řízení, ve formě pětidenního kurzu účetnictví, který je poskytován výlučně osobám povinným k dani a vyžaduje předchozí registraci a platbu předem.
Švédská společnost tyto školení poskytuje výhradně podnikatelům ze Švédska, a právě z tohoto důvodu nastala otázka, zda uplatit základní pravidlo pro zdaňování služeb, tedy že, místem zdanění by mělo být Švédsko. Švédský správce daně však v tomto případě nabyl pochybnosti zda, v tomto konkrétním případu nemá být místem zdanění místo oprávnění ke vstupu na tuto akci. 


Soudní dvůr Evropské unie pak v tomto případě potvrdil pochybnosti švédského správce daně a konstatoval, že se opravdu jedná o oprávnění pro vstup na akci a místem zdanění v tomto případě je skutečně reálné místo (stát), kde školení proběhlo, a to bez ohledu k dalším skutečnostem.

 

http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf;jsessionid=FC483E77BCFD9CC042231BFDDC42C58B?text=&docid=211672&pageIndex=0&doclang=CS&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=11887037

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.