25.08.2015

Návrh zákona o ukončení důchodového spoření

Myš

Zdroj: Vláda ČR

Návrh zákona o ukončení důchodového spoření byl vládou schválen letos 18.5.2015 a postoupen Senátu, očekává se jeho schválení. Tudíž s účinností od 1.1.2016 má dojít k ukončení druhého pilíře důchodového spoření, nemělo by být možné od začátku roku 2016 spořit a peníze by měli účastníci dostat zpět do konce uvedeného roku.

Prosinec letošního roku 2015 by měl být posledním kalendářním měsícem účasti na důchodovém spoření i snížené sazby pojistného na sociální zabezpečení pro OSVČ, která je účastna důchodového spoření. Účastník důchodového spoření musí do 30.9.2016 sdělit penzijní společnosti způsob, jakým si přeje vyplatit finanční prostředky (např. číslo účtu nebo adresu pro poštovní poukázku nebo číslo účtu doplňkového penzijního spoření) a od 15.9.2016 do 31.12.2016 bude probíhat výplata peněžních prostředků. Pokud účastník nezareaguje na výzvu penzijní společnosti k volbě způsobu vypořádání prostředků, penzijní společnost převede tyto prostředky na určený účet správce pojistného a následně na osobní daňový účet účastníka.

OSVČ, která měla sjednáno důchodové spoření, platila sníženou sazbu důchodového pojištění a za zaměstnance s důchodovým spořením odváděl zaměstnavatel na jejich osobní účet důchodového spoření. Díky tomu odvedly tyto osoby na důchodové pojištění nižší částky, proto počítá vládní návrh zákona o ukončení důchodového spoření s dvěma variantami řešení:

1/ účastník si podá od 1.1.2017 do 30.6.2017 žádost na ČSSZ o sdělení výše doplatku (u OSSZ podle místa trvalého pobytu) a OSSZ má 90 dnů na sdělení výše doplatku (FÚ sdělí OSSZ na žádost výši doplatku do 45 dnů). Doplatek musí být zaplacen do 29.12.2017. Bude-li doplacena plná výše doplatku a ve stanovené lhůtě, k účasti na důchodovém spoření se nebude přihlížet a hledisko důchodových nároků bude stejné, jako by účastník po celou dobu platit standardní výši důchodového pojištění.

2/ Bude-li doplacena nižší částka nebo nebude zaplaceno ve stanovené lhůtě, budou tyto platby brány jako přeplatky a budou účastníkovi vráceny. K době účasti na důchodovém spoření bude přihlíženo.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.