Leasing na auto nebo půjčku?

Auto potřebujeme skoro všichni, ale ne všichni na něj máme dost peněz. Pokud opravdu potřebujete mít svůj vlastní vůz, můžete jeho financování zajistit buď pomocí leasingu, nebo prostřednictvím půjčky.

Myš

Auto potřebujeme skoro všichni, ale ne všichni na něj máme dost peněz. Pokud opravdu potřebujete mít svůj vlastní vůz, můžete jeho financování zajistit buď pomocí leasingu, nebo prostřednictvím půjčky (např. Tipy na půjčky).
Oba tyto finanční produkty mají svoje výhody i nevýhody, přičemž na některé z nich se často zapomíná. Může za to masivní marketingová komunikace firem, které se poskytováním leasingu na auto a půjček zabývají. V reklamách se protěžují samá pozitiva, ale už se nedozvíte o potenciálních problémech. V tomto článku jsme pro vás připravili co možná nejobjektivnější srovnání produktů leasing na auto a půjčka na auto.

Leasing na auto

Hovoříme-li o leasingu na auto, obvykle máme na mysli takzvaný finanční leasing. Ten je založen na principu převodů vlastnických práv, kdy během splácení auto patří leasingové společnosti a po splacení leasingu přejde vůz do vlastnictví klienta, který jeho zakoupení inicioval. Od prodejce automobilů vůz de facto zakoupí právě leasingová společnost, vy po dobu hrazení splátek automobil pouze užíváte a nemůžete s ním libovolně nakládat.

Existuje ještě operativní leasing, v jehož případě obvykle nedochází po uhrazení všech splátek k automatickému převodu vozu do vlastnictví klienta leasingové společnosti.
Operativní leasing se využívá především ve firemní sféře, kdy podnikům podstatnou měrou usnadňuje provozování většího vozového parku. Firma, která má automobily pronajaté na operativní leasing, se totiž nemusí starat o hrazení pojištění, náklady na servis a ani údržbu. O vše se postará leasingová společnost. Za to však firma pochopitelně musí zaplatit, proto je operativní leasing relativně nákladný a běžní řidiči jej nevyužívají.

Finanční leasing má ve srovnání s půjčkou na auto určité výhody. Tou nejvýznamnější jsou nižší náklady. Při splácení leasingu na auto nebudete muset zpravidla zaplatit tak vysoké úroky, jako je tomu v případě půjček na auto. Je to způsobeno tím, že leasingová společnost má větší jistotu, že se jí peníze, které vynaložila na nákup vozu, vrátí. Vůz jí totiž bude po celou dobu splácení patřit a tak jej může v případě, že nebudete řádně splácet, snáze prodat a uhradit tak svoje náklady.

Půjčka na auto

V případě půjčky na auto přechází zakoupený automobil ihned do vlastnictví iniciátora koupě. Není tedy třeba čekat do doby, kdy budou všechny splátky uhrazeny, a již je možné s autem plně nakládat. To znamená, že ho můžete využít jako zástavu nebo ho snadno prodat a nemusíte řešit žádné problémy s leasingovou společností. Půjčka na auto však má i určité nevýhody, o kterých si můžete přečíst v tomto textu, přičemž tou nejznámější jsou větší náklady. Porovnali jsme výhody a nevýhody leasingu a půjčky na auto.

Úroková míra odráží riziko, že se věřiteli nevrátí jeho peníze. Pokud tedy automobil nedáte do zástavy (což je v podstatě princip leasingu), budete se muset připravit na větší úroky. Ty ale mohou být sníženy, pokud prokážete dostatečnou bonitu. Výše úrokové míry se tedy v případě půjčky na auto odvíjí od velikosti vašich příjmů, od vašeho majetku a od vaší předchozí historie splácení.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.