Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Krajský soud v Ostravě rozhodoval o nepřiměřené výši pokuty za EET

Krajský soud v Ostravě rozhodoval o nepřiměřené výši pokuty za EET

Naší kanceláři se podařilo u Krajského soudu v Ostravě využít moderačního práva soudu a v medializované a známé kauze „koláček“ snížit zjevně nepřiměřenou pokutu. 
Za nezaevidování účtenky v rámci EET za kontrolní nákup koláčku v hodnotě 10 Kč byla Finanční správou malému podnikateli uloženo pokutu ve výši 10 000 Kč. Odvolací finanční ředitelství pak tuto pokutu snížilo na 6 500 Kč.


Krajský soud následně posoudil, že v daném případě byla uložená pokuta ve výši 6.500,- Kč spolu s paušálními náklady 1.000,- Kč skutečně jako zjevně nepřiměřená. Ačkoliv soud rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství nezrušil, podařilo se nám na návrh naší kolegyně využít moderačního práva soudu a soud tak tuto pokutu sám svým rozhodnutím ponížil na celkových 1.000 Kč spolu s paušálními náklady. 
Jedná se tak o malou, ale důležitou výhru, která může být vodítkem k řešení obdobných případů i pro ostatní. Moderační právo soudu je prakticky neznámé a je využíváno zcela výjimečně. Naše kolegyně jej žádala uplatnit až v rámci jejího vystoupení u soudu a soud jejímu požadavku vyhověl. Neméně podstatný je i výsledek snahy přesvědčit soud, aby každá uložená pokuta byla posuzována samostatně a v kontextu celého skutkového stavu.


V obdobných případech by při ukládání pokuty měl být bezpochyby brán zřetel i na chráněný veřejný zájem, kdy žalobce u soudu poukazoval i na to, že dle zákona o silničním provozu za nepovolenou jízdu přes železniční přejezd ve smyslu ust. § 125c odst. 1 písm. f) zákona o silničním provozu, kde hrozí ohrožení celé vlakové soupravy s desítkami cestujících, majetkové újma v řádech milionů a vážná zranění nebo dokonce smrt cestujících, zákon stanoví sazbu pokuty 2.500 Kč – 5.000 Kč, přičemž žalobci byla uložena pokuta 6.500 Kč za to, že ohrozil neevidováním tržby řádný výběr daní (v našem případě tržba o výši 10 Kč nezajistí výběr daně asi ve výši 1 Kč).

31. Květen, 2019

Další novinky

31. Květen, 2019

Novinky v oblasti uplatněného odpočtu u oprav nemovité věci

Nová korekce §78da odpočtu se vztahuje na významnou opravu nemovité věci, pokud je daná nemovitosti v určité lhůtě po dokončení opravy...

Detail novinky
31. Květen, 2019

Ministerstvo financí představilo novelu daňového řádu

Online finanční úřad aneb portál MOJE daně je jasnou prioritou Ministerstva financí. Jeho zákonná podoba vznikne rozšířením již existující...

Detail novinky