09.11.2023

Konsolidační balíček a změny v oblasti daně z nemovitých věcí

V rámci nového konsolidačního balíčku dochází i ke zvýšení daně z nemovitých věcí. Tento nárůst je zejména zapříčiněný zvýšením jednotlivých sazeb u pozemků a staveb, které jsou v průměru zvýšené na 1,8 násobek.

Myš

Kromě změn v sazbách daně dochází od 1. 1. 2024 i ke změnám u koeficientů, které mají také vliv na výši výsledné daně. Konsolidační balíček dokonce zavádí i nový tzv. inflační koeficient, který má předejít reálnému klesání daně v průběhu času. Tento koeficient vychází z cenové hladiny v měsíci květnu roku, který bezprostředně předchází zdaňovacímu období. Jeho zvýšení Ministerstvo financí na základě údajů Českého statistického úřadu vyhlásí sdělením uveřejněným ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv do 30. června kalendářního roku, který bezprostředně předchází zdaňovacímu období. U zemědělského pozemku bude inflační koeficient činit vždy 1,0.


Zároveň se mnoho obcí rozhodlo od roku 2024 zvýšit daň prostřednictvím zavedením nebo zvýšením základního, místního či „podnikatelského“ koeficientu, který lze od roku 2021 stanovit i pro jednotlivé části obce. Konkrétně město Vsetín zavádí pro místní obchodní řetězce koeficient ve výši 5 (dříve pro všechny 2). Ve Zlíně bude základní koeficient sjednocen na úrovni hodnoty 3,5 a bude zaveden i místní koeficient dle lokality v hodnotě od 2 do 2,9. I v Uherském Hradišti dochází ke sjednocení základního koeficientu na úrovni hodnoty 2,5 a zároveň vzroste místní koeficient z hodnoty 2 na 2,2.


Důležité je, že těm, kterým se zvýší daň pouze z titulu změn sazeb daně či koeficientů, nemusí podávat nové daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.


Daň je stále splatná do konce května, pokud její výše nepřekročí 5 000 Kč. Pokud překročí, lze ji rozdělit do dvou stejně vysokých splátek – konec května a konec listopadu. Pro zemědělce a chovatele ryb pak platí termín nejpozději do konce srpna a listopadu. 


Daň z nemovitých věcí nemusí nově hradit ten, komu daň vyjde nižší než 50 Kč (doposud 30 Kč). V případě spoluvlastnických podílů na pozemcích, kdy platí výjimka, se minimální výše předepsané daně posunuje z 50 Kč na 90 Kč.
 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.