22.11.2023

Daň z příjmu – změny od roku 2024 - daň z příjmů fyzických osob

Konsolidační balíček, který byl podepsán 22. 11. 2023 prezidentem, obsahuje výrazné změny v oblasti daně z příjmu. Změny se dotknou nejenom fyzických a právnických osob ale také i zaměstnanců.

Myš

Další novinkou je zrušení/redukce některých daňových slev a nezdanitelných částí základu daně:


- Zrušení daňové slevy za umístění dítěte (tzv. „školkovné“),
- Zrušení daňové slevy na studium (sleva na studenta),
- Redukce daňově slevy na manželku/manžela. Nově tato sleva půjde uplatnit pouze u vyživovaného manžela/manželky, pokud pečuje o dítě do věku tří let,
- Zrušení odpočtu nezdanitelné částky základu daně ve formě zaplacených členský příspěvků,
- Zrušení odpočtu nezdanitelné částky základu daně ve formě zaplacených úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.


Změna zákona se také v neposlední řadě dotkne i zvýšené sazby daně, která nyní činí 23 % (sazba 23 % platí pro čtyřnásobek průměrné mzdy za měsíc). Sazba daně bude pro rok 2024 stále ve výši 23 %, ale hranice pro překročení základní sazby daně (15 %) bude nižší než v roce 2023. Namísto čtyřnásobku za rok 2023 to v roce 2024 bude pouze třínásobek průměrné mzdy.


Státní příspěvek ke stavebnímu spoření bude považován za ostatní příjem.


Snížení limitu osvobození u výher z loterií či tombol, a to z částky 1 000 000kč na částku 50 000kč a také zavedení obecného limitu 50 000kč v jehož rámci budou některé ostatní příjmy stejného druhu osvobozeny.


Bude nově stanovena hranice pro osvobození prodeje cenných papíru nebo podílů ve společnosti, ale pouze u těch, které splní časový test (3 respektive 5 let mezi nabytím a prodejem). Maximální osvobozená částka prodeje na poplatníka je stanovena na částku 40 milionů Kč. Tato hranice je platná od roku 2025 (pro podíly a cenné papíry nabyté do konce roku 2024 bude možnost použít zvláštní úpravy pro úpravu nabývací ceny).
 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.