01.11.2021

Změna v daňovém zvýhodnění na vyživované dítě

V rámci zákonů č. 609/2020 Sb., s účinností od 1. 1. 2021 a zákona č. 285/2021 Sb., s účinností od 28. 7. 2021 došlo ke změnám v oblasti daňových zvýhodnění na vyživované dítě.

Myš

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě může mít jako jediný konstrukční prvek daně podobu jak daňového zvýhodnění (pokud celková vypočtená daň je vyšší než toto zvýhodnění) nebo daňového bonusu (pokud celková vypočtená daň je nižší než toto zvýhodnění, daň se pak rovná nule a částka rozdílu mezi celkovou daní a daňovým zvýhodněním je daňovým bonusem).


Daňový bonus mohou uplatnit pouze takoví poplatníci, kteří mají mimo jiné také příjmy ze závislé činnosti nebo příjmy ze samostatné činnosti, a navíc činí tyto příjmy za zdaňovací období aspoň 6x minimální mzdy (v roce 2021 tedy příjmy buď dle § 6 nebo dle § 7 minimálně 91 200 Kč za rok).


Novinky v daňovém zvýhodnění spočívají jednak ve zrušení maximální částky daňového bonusu, kterou lze vyplatit, a jednak ve zvýšení částky tohoto zvýhodnění na druhé a další děti.


Zákon č. 609/2020 Sb., který je účinný od 1.1.2021, ruší maximální roční částku, kterou lze vyplatit poplatníkovi na daňovém bonusu. Tato částka činí 60 300 Kč, pokud bylo poplatníkovi vypočteno roční daňové zvýhodnění vyšší (především pokud má více dětí, příp. pokud je některé z dětí držitelem ZTP/P, neboť tam se částka daňového zvýhodnění zvyšuje na dvojnásobek), ztrácel na něj nárok. Zrušení maximálního ročního limit bylo zrušeno s účinností od 1.1.2021.


Druhý, v nadpise jmenovaný, zákon č. 285/2021 Sb., jehož účinnost je od 28.7.2021, ruší také měsíční maximálně vyplatitelné daňové zvýhodnění, stanovené v částce dvanáctiny ročního limitu, tedy v částce 5 025 Kč. V novele, jež s účinností od 1.1.2021 zrušila roční limit, se opomnělo analogicky zrušit i limit měsíční. Zrušení měsíčního limitu (§ 35d odst. 4 ZDP) bude podle přechodných ustanovení k zákonu č. 285/2021 účinné až od 1.1.2022.


Do konce roku 2021 se tedy při výpočtu měsíčních mezd u daňového bonusu prakticky nic nezmění, vše se vyrovná až v rámci ročního zúčtování, příp. při podání daňového přiznání za rok 2021.
Novela také zvyšuje částku daňového zvýhodnění na druhé dítě z 19 404 Kč/rok na 22 320 Kč/rok a na třetí a další dítě z 24 204 Kč/rok na 27 840 Kč/rok. Částka daňového zvýhodnění na první dítě zůstává prozatím stejná, tj. ve výši 15 204 Kč/rok. Podle přechodných ustanovení se toto zvýšení částek daňového zvýhodnění sice neprojeví v rámci výplaty mezd za měsíce roku 2021, po které byla tato novela v účinnosti, ovšem při ročním zúčtování, příp. při podání daňového přiznání poplatníkem, se tyto nové zvýšené částky daňového zvýhodnění uplatní.
 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.